  • FLSR.600TXID
FLSR.600TXID
advertisement
Manufacturer No:
FLSR.600TXID
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-FLSR.600TXID
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
FLSR.600TXID
Description:
Industrial & Electrical Fuses .6A 600VAC 300VDC Class RK5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FLSR.600TXID
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cartridge, Non-Standard
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD® FLSR_ID
  • Size / Dimension
    0.811Diax5.000L 20.60mmx127.00mm
  • Feature
    Indicating
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Current Rating (Amps)
    600mA
  • Current Rating
    600mA
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    CE, CSA, QPL, UL
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA AC 20kA DC
  • Class Code
    RK5
  • Length
    127mm