  • FM-RRFQ1-315P
FM-RRFQ1-315P
advertisement
Manufacturer No:
FM-RRFQ1-315P
Manufacturer:
RF Solutions
HK JDW NO:
661-FM-RRFQ1-315P
Package:
Module
Datasheet:
FM-RRFQ1-315P
Purchasing and Inquiry
FM-RRFQ1-315P Overview
RF Receiver has been included in the Module package.package of RF transmitter and receiverd as Bulk.This RF Receiver receives its power from the 4.5V~5.5V supply voltage.The main application for it is in Car Alarms, Remote Sensing, Wireless Security.When working at a frequency of 315MHz it is able to achieve excellent efficiency.
FM-RRFQ1-315P Features
Module package
315MHz
FM-RRFQ1-315P Applications
There are a lot of RF Solutions FM-RRFQ1-315P RF Receivers applications.
  • Rectifiers
  • Inverters
  • Measuring for data transmission
  • Measuring instruments
  • Lightings
  • TD-SCDMA
  • Sensors
  • Mesh Network
  • Radio Transceiver
  • Cellular infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
FM-RRFQ1-315P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Feature
    RSSI Equipped
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Car Alarms, Remote Sensing, Wireless Security
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Frequency
    315MHz
  • Data Interface
    PCB, Through Hole
  • Sensitivity
    -103dBm
  • Data Rate (Max)
    9.6kbps
  • Current - Receiving
    5.7mA