  • FMG2G300US60E
FMG2G300US60E
advertisement
Manufacturer No:
FMG2G300US60E
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-FMG2G300US60E
Package:
7PM-HA
Datasheet:
FMG2G300US60E
Description:
IGBT, 300A, 600V, N-CHANNEL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FMG2G300US60E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X7
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    892W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    300A
  • Turn On Time
    470 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 300A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    480 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    7PM-HA
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ