  • FN285-10-06
FN285-10-06
advertisement
Manufacturer No:
FN285-10-06
HK JDW NO:
694-FN285-10-06
Description:
MOD PWR INLET COMPACT FILTER 10A
Step5Bar-code shipping tag
FN285-10-06
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FN 280
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Connector Type
    Receptacle, Male Blades - Module
  • Number of Positions
    3
  • Ingress Protection
    IP40
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 29.00mm x 61.50mm
  • Connector Style
    IEC 320-C14
  • Family
    Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
  • Voltage - UL
    250VAC
  • Current - UL
    10A
  • Filter Type
    Filtered (EMI, RFI) - Commercial
  • Fuse
    Yes
  • Fuse Holder, Drawer
    Fuse Holder
  • Switch Features
    Switch On-Off
  • Panel Thickness
    0.031" ~ 0.118" (0.79mm ~ 3.00mm)