  • FN3100-200-40
FN3100-200-40
advertisement
Manufacturer No:
FN3100-200-40
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN3100-200-40
Package:
200
Datasheet:
FN3100-200-40
Description:
Power Line Filters 200A SFTY TERM BLOCK RFI FLTR-REG. UNITS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN3100-200-40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    200
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    FN 3100
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Terminal Block
  • Applications
    Regenerative Motor Drive
  • Frequency
    60Hz
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Approval Agency
    CSA, SEMKO, UR
  • Physical Dimension
    L400.0XB110.0XH240.0 (mm)/L15.748XB4.331XH9.449 (inch)
  • Configuration
    Single Stage
  • Max Voltage Rating (AC)
    520V
  • Max Current Rating
    200A
  • Filter Type
    Three Phase (Delta)
  • Leakage Current (Max)
    71.5mA
  • Frequency - Operating
    DC~60Hz
  • High Pot
    2250 V
  • Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
    520V
  • Height
    240mm
  • Length
    400mm
  • Width
    110mm