  • FN394E-2.5-05-11
FN394E-2.5-05-11
advertisement
Manufacturer No:
FN394E-2.5-05-11
HK JDW NO:
694-FN394E-2.5-05-11
Package:
Module
Datasheet:
FN394E-2.5-05-11
Description:
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Step5Bar-code shipping tag
FN394E-2.5-05-11
  • Mount
    Flanges, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Panel Mount, Flange
  • Package / Case
    Module
  • Packaging
    Tray
  • Series
    FN 390
  • Feature
    Earth Line Choke, Front or Rear Side Mount, Voltage Selector
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Blades - Module
  • Number of Positions
    3
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    250V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    3
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP40
  • Depth
    75mm
  • Current Rating
    2.5A
  • Frequency
    400Hz
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UL
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 29.00mm x 60.00mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    2.5A
  • Coupling Type
    SNAP
  • Connector Style
    IEC 320-C14
  • Number of Ports
    1
  • Current
    2.5A
  • Voltage - UL
    250VAC
  • Filter Type
    Filtered (EMI, RFI) - Commercial
  • Accomodates a Fuse
    Yes (Fuse Not Included)
  • Fuse
  • Fuse Holder, Drawer
    Fuse Holder, Twin Fused
  • Switch Features
    Switch On-Off
  • Height
    65mm
  • Width
    50mm