  • FN5010-180-99
FN5010-180-99
advertisement
Manufacturer No:
FN5010-180-99
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN5010-180-99
Package:
Datasheet:
FN5010-180-99
Description:
3-PHASE 180 A OUTPUT SINUSOIDAL FILTER, HIGH CURRENT BUSBAR TERMINAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN5010-180-99
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    FN 5010
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Terminal Block
  • Applications
    Inverters, Power Drive Systems
  • Additional Feature
    INDUCTANCE 0.4 MILLI HENRY
  • Current Rating
    180A
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Voltage - Rated AC
    230V
  • Approval Agency
    UL; VDE; EN
  • Physical Dimension
    L420.0XB235.0XH470.0 (mm)/L16.535XB9.252XH18.504 (inch)
  • Operating Frequency
    50Hz Hz
  • Configuration
    Single Stage
  • Inductance
    400μH
  • Current
    80A
  • Filter Type
    Three Phase (Delta)
  • Rated Voltage
    400V
  • High Pot
    3000 V
  • Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
    400V
  • Height
    470mm
  • Length
    420mm