  • FN5020-120-35
FN5020-120-35
advertisement
Manufacturer No:
FN5020-120-35
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN5020-120-35
Package:
120
Datasheet:
FN5020-120-35
Description:
Sinusoidal Output Filter Sine Wave 6kHz to 15kHz 120A 500VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN5020-120-35
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    120
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    FN 5020
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Leads
  • Applications
    Regenerative Motor Drive
  • Additional Feature
    TERMINAL BLOCK OUTPUT CONNECTION
  • Depth
    343mm
  • Current Rating
    120A
  • Termination Style
    Terminal Block, Wire Leads
  • Voltage - Rated AC
    288V
  • Approval Agency
    UL; CSA; IEC; EN
  • Physical Dimension
    L725.0XB343.0XH280.0 (mm)/L28.543XB13.504XH11.024 (inch)
  • Operating Frequency
    6-15kHz Hz
  • Configuration
    Single Stage
  • Max Voltage Rating (AC)
    500V
  • Max Current Rating
    120A
  • Filter Type
    Three Phase (Delta)
  • Switching Frequency
    15kHz
  • High Pot
    1000 V
  • Height
    280mm
  • Length
    799mm