  • FN510-16-29
FN510-16-29
advertisement
Manufacturer No:
FN510-16-29
HK JDW NO:
694-FN510-16-29
Package:
Datasheet:
FN510-16-29
Description:
3-PHASE 16 A OUTPUT FILTER,SAFETY TERMINAL BLOCK
Step5Bar-code shipping tag
FN510-16-29
  • Approval Agency
    UL; CSA; IEC; EN
  • Physical Dimension
    L220.0XB85.0XH160.0 (mm)/L8.661XB3.346XH6.299 (inch)
  • Max Voltage Rating (AC)
    500V
  • Max Current Rating
    16A
  • High Pot
    1100 V
  • Height
    160mm
  • Length
    85mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    IP20
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2008
  • Series
    FN 510
  • Part Status
    Active
  • Applications
    General Purpose
  • Depth
    260mm
  • Current Rating
    16A
  • Frequency
    400Hz
  • Voltage - Rated AC
    288V