  • FN7561-100-M8
FN7561-100-M8
advertisement
Manufacturer No:
FN7561-100-M8
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN7561-100-M8
Package:
Axial - Threaded Terminals
Datasheet:
FN7561-100-M8
Description:
CAP FEEDTHRU 0.1UF 650V AXIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN7561-100-M8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Bulkhead
  • Package / Case
    Axial - Threaded Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • Series
    FN 756X
  • Size / Dimension
    1.260Diax4.449L 32.00mmx113.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    650V
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    32mm
  • Current Rating
    100A
  • Approval Agency
    UL; ENEC-14
  • Physical Dimension
    D27.0XH33.0 (mm)/D1.063XH1.299 (inch)
  • Filter Type
    FEED THROUGH CAPACITOR
  • Thread Size
    M20x1
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    0.23mOhm Typ
  • Rated Voltage
    130V
  • Insulation Resistance-Min
    1500MOhm
  • Diameter
    27mm
  • Height
    33mm