  • FN9222B-20-06
FN9222B-20-06
advertisement
Manufacturer No:
FN9222B-20-06
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN9222B-20-06
Package:
Module
Datasheet:
FN9222B-20-06
Description:
AC Power Entry Modules 20A MED FASTON CMPACT HI-PRFM MOD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN9222B-20-06
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Positions
    3
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    330nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    3
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP40
  • Depth
    84mm
  • Current Rating
    20A
  • Frequency
    400Hz
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CQC, CSA, ENEC, UL
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
  • Inductance
    400 H
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    20A
  • Coupling Type
    SNAP
  • Connector Style
    IEC 320-C20
  • Number of Ports
    1
  • Current
    20A
  • Voltage - UL
    250VAC
  • Filter Type
    Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
  • Accomodates a Fuse
  • Length
    53mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-2
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-2
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Flange
  • Package / Case
    Module
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    FN 9222
  • Feature
    Bleed Resistor, Front or Rear Side Mount
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)