  • FN9226-1-06
FN9226-1-06
advertisement
Manufacturer No:
FN9226-1-06
HK JDW NO:
694-FN9226-1-06
Datasheet:
FN9226-1-06
Step5Bar-code shipping tag
FN9226-1-06
  • Mount
    Flanges, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Panel Mount, Flange, Right Angle
  • Published
    2002
  • Series
    FN 9226
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    47nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    46.05mm
  • Current Rating
    1A
  • Frequency
    400Hz
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, SEMKO, UL
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 34.40mm x 22.60mm
  • Inductance
    4.65 mH
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    1A
  • Coupling Type
    SNAP
  • Current
    1A
  • Voltage - UL
    250VAC
  • Height
    22.4mm
  • Length
    48mm
  • Width
    48mm