  • FN9226-6-02
FN9226-6-02
advertisement
Manufacturer No:
FN9226-6-02
HK JDW NO:
694-FN9226-6-02
Datasheet:
FN9226-6-02
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PNL SLDR
Step5Bar-code shipping tag
FN9226-6-02
  • Max Current Rating
    6A
  • Coupling Type
    SNAP
  • Connector Style
    IEC 320-C14
  • Current
    6A
  • Voltage - UL
    250VAC
  • Filter Type
    Filtered (EMI, RFI) - Commercial
  • Accomodates a Fuse
    No
  • Height
    22.4mm
  • Length
    48mm
  • Panel Thickness
    0.224 5.70mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-2
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-2
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Flanges, PCB, Panel, Screw, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Flange; Through Hole, Right Angle
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Series
    FN 9226
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Blades
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    46.05mm
  • Current Rating
    7.2A
  • Frequency
    400Hz
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, SEMKO, UL
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 34.40mm x 22.60mm
  • Inductance
    520 μH
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V