  • FN9233ES-12-06
FN9233ES-12-06
advertisement
Manufacturer No:
FN9233ES-12-06
HK JDW NO:
694-FN9233ES-12-06
Package:
Module
Datasheet:
FN9233ES-12-06
Description:
12 AMP HIGH PERF. IEC INLET FILTER W/ EARTH LINE CHOKE
Step5Bar-code shipping tag
FN9233ES-12-06
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Package / Case
    Module
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    FN 9233E
  • Feature
    Earth Line Choke
  • Pbfree Code
  • Termination
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Connector Type
    Receptacle, Male Blades
    Male
  • Voltage - Rated
    250V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    IP40
  • Depth
    52.3mm
  • Current Rating
    12A
  • Frequency
    400Hz
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
  • Current
    12A
  • Voltage - UL
    250VAC
  • Filter Type
    Filtered (EMI, RFI) - Commercial
  • Accomodates a Fuse
  • Height
    22.4mm
  • Width
    29.9mm
  • Panel Thickness
    0.028 ~ 0.059 0.70mm ~ 1.50mm