  • FN9233U-10-06
FN9233U-10-06
advertisement
Manufacturer No:
FN9233U-10-06
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN9233U-10-06
Package:
Module
Datasheet:
FN9233U-10-06
Description:
AC Power Entry Modules 10A 250VAC 50/60Hz wide mounting flange
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN9233U-10-06
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Flanges, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Panel Mount, Flange
  • Package / Case
    Module
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • Series
    FN 9233
  • Feature
    Front or Rear Side Mount
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Blades
  • Number of Positions
    3
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    250V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    3
  • Ingress Protection
    IP40
  • Depth
    43.75mm
  • Current Rating
    10A
  • Frequency
    400Hz
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CQC, CSA, ENEC, UL
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
  • Inductance
    450 μH
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Coupling Type
    SNAP
  • Connector Style
    IEC 320-C14
  • Current
    10A
  • Voltage - UL
    250VAC
  • Filter Type
    Filtered (EMI, RFI) - Commercial
  • Accomodates a Fuse
  • Height
    25mm
  • Length
    51.85mm
  • Width
    25mm