  • FN9244E-12-06
FN9244E-12-06
advertisement
Manufacturer No:
FN9244E-12-06
HK JDW NO:
694-FN9244E-12-06
Package:
Datasheet:
FN9244E-12-06
Description:
12 AMP EXCELLENT PERFORMANCE IEC INLET FILTER WITH EARTH LINE CHOKE
Step5Bar-code shipping tag
FN9244E-12-06
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FN 9244E
  • Feature
    Earth Line Choke, Front or Rear Side Mount
  • Termination
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated
    250V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
  • Depth
    52.3mm
  • Current Rating
    12A
  • Frequency
    400Hz
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CQC, CSA, ENEC, UL
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
  • Coupling Type
    SNAP
  • Connector Style
    IEC 320-C14
  • Current
    12A
  • Voltage - UL
    250VAC
  • Height
    22.5mm
  • Width
    48mm