  • FN9244R-15-06
FN9244R-15-06
advertisement
Manufacturer No:
FN9244R-15-06
HK JDW NO:
694-FN9244R-15-06
Package:
Datasheet:
FN9244R-15-06
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Step5Bar-code shipping tag
FN9244R-15-06
  • Mount
    Flanges, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Panel Mount, Flange
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    FN 9244
  • Feature
    Bleed Resistor, Front or Rear Side Mount
  • Termination
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Blades
  • Number of Positions
    3
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Ingress Protection
    IP40
  • Depth
    43.9mm
  • Current Rating
    15A
  • Frequency
    400Hz
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CQC, CSA, ENEC, UL
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
  • Connector Style
    IEC 320-C14
  • Current
    15A
  • Voltage - UL
    250VAC
  • Filter Type
    Filtered (EMI, RFI) - Commercial
  • Accomodates a Fuse
    No
  • Height
    22.5mm
  • Width
    48mm