  • FN9260SB-2-06-30
FN9260SB-2-06-30
advertisement
Manufacturer No:
FN9260SB-2-06-30
HK JDW NO:
694-FN9260SB-2-06-30
Datasheet:
FN9260SB-2-06-30
Description:
Power Entry Module;2A;Twin Fuse;Panel Mount/Snap-In;Medical;FN 9260 Series
Step5Bar-code shipping tag
FN9260SB-2-06-30
    10 Weeks
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    FN 9260
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Blades - Module
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    250V
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    60.3mm
  • Current Rating
    2A
  • Frequency
    400Hz
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CQC, CSA, ENEC, UL
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 29.50mm x 33.00mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    2A
  • Connector Style
    IEC 320-C14
  • Current
    2A
  • Voltage - UL
    250VAC
  • Filter Type
    Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
  • Accomodates a Fuse
    Yes (Fuse Not Included)
  • Fuse
  • Fuse Holder, Drawer
    Fuse Holder, Twin Fused
  • Height
    35mm
  • Length
    35mm
  • Width
    34mm
  • Panel Thickness
    0.102 ~ 0.138 2.60mm ~ 3.50mm