  • FN9280-10-100
FN9280-10-100
advertisement
Manufacturer No:
FN9280-10-100
HK JDW NO:
694-FN9280-10-100
Package:
Module
Datasheet:
FN9280-10-100
Description:
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Step5Bar-code shipping tag
FN9280-10-100
  • Connector Type
    Receptacle, Male Blades - Module
  • Resistance
    1MOhm
  • Number of Positions
    3
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP40
  • Depth
    57.6mm
  • Current Rating
    10A
  • Frequency
    400Hz
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.80mm x 47.10mm
  • Inductance
    320 μH
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Connector Style
    IEC 320-C14
  • Number of Ports
    1
  • Current
    10A
  • Voltage - UL
    250VAC
  • Accomodates a Fuse
    Yes (Fuse Not Included)
  • Fuse
    Yes
  • Fuse Holder, Drawer
    Fuse Holder, Twin Fused
  • Switch Features
    Switch On-Off
  • Height
    51.8mm
  • Length
    49.8mm
  • Width
    32mm