  • FOD250LT
FOD250LT
advertisement
Manufacturer No:
FOD250LT
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FOD250LT
Package:
8-DIP (0.400, 10.16mm)
Datasheet:
FOD250LT
Description:
Quantity:
In Stock : 1000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FOD250LT
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FOD250LT .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.400, 10.16mm)
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-DIP
  • Weight
    900.012311mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Voltage - Isolation
    5000Vrms
  • Output Voltage
    7V
  • Output Type
    Transistor with Base
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Number of Circuits
  • Power Dissipation
    100mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.45V
  • Input Type
    DC
  • Forward Current
    25mA
  • Output Current per Channel
    8mA
  • Forward Voltage
    1.7V
  • Max Collector Current
    8mA
  • Current - Output / Channel
    8mA
  • Reverse Breakdown Voltage
    5V
  • Voltage - Output (Max)
    7V
  • Current - DC Forward (If) (Max)
    25mA
  • Current Transfer Ratio (Min)
    15% @ 16mA
  • Current Transfer Ratio (Max)
    50% @ 16mA