  • FPS060BH50136BJ1
FPS060BH50136BJ1
advertisement
Manufacturer No:
FPS060BH50136BJ1
Manufacturer:
Vishay Beyschlag
HK JDW NO:
878-FPS060BH50136BJ1
Package:
Axial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
FPS060BH50136BJ1
Description:
FPS 500pF 10000V 10kV Ceramic Capacitor ±10% R85 2.441Diax1.024W 62.00mmx26.00mm -55°C~100°C Chassis Mount Axial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
FPS060BH50136BJ1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Axial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FPS
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    2.441Diax1.024W 62.00mmx26.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    R85
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10000V 10kV
  • Capacitance
    500pF
  • Width
    26.0096mm