  • FS12-2850-C2
FS12-2850-C2
advertisement
Manufacturer No:
FS12-2850-C2
HK JDW NO:
814-FS12-2850-C2
Package:
Datasheet:
FS12-2850-C2
Description:
Power Transformers 12.6V@2.85A 6.3@5.7A 36VA 8pin Class 2
Step5Bar-code shipping tag
FS12-2850-C2
    Through Hole
  • Surface Mount
  • Weight
    1.1lbs 499g
  • Published
    2014
  • Series
    Split Pack™, Class 2/3, FS
  • Size / Dimension
    66.68mm Lx55.55mm W
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Power Rating
    36W
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    PC Pin
  • Physical Dimension
    L66.67XB55.55XH39.67 (mm)
  • Voltage - Isolation
    4200Vrms
  • Current - Output (Max)
    Parallel 5.7A Series 2.85A
  • Power - Max
    36VA
  • Output Voltage 1
    6.3V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 6.3V Series 12.6V
  • Output Voltage 2
    6.3V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    36 VA
  • Secondary Current
    2.85A
  • Height
    39.6748mm
  • Height Seated (Max)
    39.67mm
  • Length
    66.67mm
  • Width
    55.55mm