  • FS48-050-C2
FS48-050-C2
advertisement
Manufacturer No:
FS48-050-C2
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-FS48-050-C2
Package:
Datasheet:
FS48-050-C2
Description:
Power Transformers 48VCT@.05A 24V@.1A 2.5VA 8pin Class 2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FS48-050-C2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    0.25lb 113.4g
  • Published
    2014
  • Series
    Split Pack™, Class 2/3, FS
  • Size / Dimension
    34.93mm Lx28.58mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    2.5W
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Isolation
    4200Vrms
  • Current - Output (Max)
    Parallel 100mA Series 50mA
  • Power - Max
    2.4VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 24V Series 48V
  • Secondary Current
    50mA
  • Height
    23.7998mm
  • Height Seated (Max)
    30.15mm