  • FS48-400-C2
FS48-400-C2
advertisement
Manufacturer No:
FS48-400-C2
HK JDW NO:
814-FS48-400-C2
Package:
Datasheet:
FS48-400-C2
Description:
Power Transformers 48VCT@.4A 24V@.8A 20VA 8pin Class 2
Step5Bar-code shipping tag
FS48-400-C2
    Through Hole
  • Surface Mount
  • Weight
    0.8lb 362.87g
  • Size / Dimension
    57.15mm Lx47.63mm W
  • Pbfree Code
    yes
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Power Rating
    20W
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    PC Pin
  • Physical Dimension
    L57.15XB47.62XH36.5 (mm)
  • Current - Output (Max)
    Parallel 800mA Series 400mA
  • Power - Max
    20VA
  • Output Voltage 1
    24V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 24V Series 48V
  • Output Voltage 2
    24V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    20 VA
  • Secondary Current
    400mA
  • Output Current 1
    0.4A
  • Output Current 2
    0.4A
  • Height
    36.4998mm
  • Height Seated (Max)
    36.50mm
  • Length
    57.15mm
  • Width
    47.62mm