  • FSBB15CH60D
FSBB15CH60D
advertisement
Manufacturer No:
FSBB15CH60D
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FSBB15CH60D
Package:
27-PowerDIP Module (1.205, 30.60mm)
Datasheet:
FSBB15CH60D
Description:
MODULE SPM 600V 15A SPMCC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FSBB15CH60D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Weight
    21.978g
  • Published
    2016
  • Series
    Motion SPM® 3
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    27
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    IGBT
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-T27
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    16.5V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    14V
  • Configuration
    3 Phase Inverter
  • Max Current Rating
    15A
  • Output Current-Max
    30A
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2V
  • Min Breakdown Voltage
    600V
  • Height Seated (Max)
    7.5mm
  • Length
    44mm
  • Width
    27mm