  • FSD77-12-D
FSD77-12-D
advertisement
Manufacturer No:
FSD77-12-D
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-FSD77-12-D
Package:
Datasheet:
FSD77-12-D
Description:
FERRULE INS VNL AWG18 RD 5/8
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FSD77-12-D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Insulation Material
    Polypropylene
  • Weight
    68.038855g
  • Body Material
    Copper
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    Pan-Term®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Single Wire
  • Color
    Red
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    YES
  • IEC Conformance
    NO
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    3.6mm
  • Style
    DIN
  • Approval Agency
    CSA
  • Lead Length
    12mm
  • Body Plating
    Tin
  • Wire/Cable Gauge
    18 AWG
  • Size
    18 AWG 1.00mm2
  • Insulation
    Insulated
  • Assembly Item Name
    FERRULE
  • Cable Entry-Max
    0.12 inch
  • Diameter
    1.78mm
  • Length
    18.5mm
  • Length - Overall
    18.50mm
  • Diameter - Inside
    1.52 mm
  • Length - Pin
    12.00mm