  • FSD81-12-C
FSD81-12-C
advertisement
Manufacturer No:
FSD81-12-C
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-FSD81-12-C
Package:
Datasheet:
FSD81-12-C
Description:
FERRULE INS VNL AWG12 GY 5/8
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FSD81-12-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Insulation Material
    Polypropylene
  • Weight
    49.895161g
  • Body Material
    Copper
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    Pan-Term®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Single Wire
  • Color
    Gray
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    YES
  • IEC Conformance
    NO
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5.4mm
  • Style
    DIN
  • Approval Agency
    CSA
  • Lead Length
    12mm
  • Body Plating
    Tin
  • Wire/Cable Gauge
    12 AWG
  • Size
    12 AWG 4.00mm2
  • Insulation
    Insulated
  • Assembly Item Name
    FERRULE
  • Cable Entry-Max
    0.19 inch
  • Diameter
    3.3mm
  • Length
    20mm
  • Length - Overall
    20.00mm
  • Diameter - Inside
    2.79 mm
  • Length - Pin
    12.00mm