  • FSQ3120RJ
FSQ3120RJ
advertisement
Manufacturer No:
FSQ3120RJ
HK JDW NO:
792-FSQ3120RJ
Package:
Axial
Datasheet:
FSQ3120RJ
Description:
FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 120Ohm, 3W, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FSQ3120RJ
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FSQ, CGS
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.315 Squarex0.866L 8.00mmx22.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    120Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    3W
  • Power Rating
    5W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR - FUSIBLE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W