  • FSR1013-102K
FSR1013-102K
advertisement
Manufacturer No:
FSR1013-102K
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-FSR1013-102K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FSR1013-102K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FSR1013
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Bobbin Core
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5mm
  • Inductance
    1 mH
  • Max DC Current
    150mA
  • Frequency - Self Resonant
    740MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    40
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    4Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    1000 µH
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT 0.252 MHZ
  • Diameter
    10.5mm
  • Length
    13mm