  • FSR1013-122KL
FSR1013-122KL
advertisement
Manufacturer No:
FSR1013-122KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-FSR1013-122KL
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
FSR1013-122KL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FSR1013-122KL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FSR1013
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.413Dia 10.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    140mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5mm
  • Inductance
    1.2mH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    5Ohm Max
  • Max DC Current
    140mA
  • Frequency - Self Resonant
    670kHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    40 @ 252kHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • DC Current
    140mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.252 MHZ
  • Diameter
    10.5mm
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm