  • FT63ETV100
FT63ETV100
advertisement
Manufacturer No:
FT63ETV100
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-FT63ETV100
Package:
Datasheet:
FT63ETV100
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FT63ETV100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    520mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FT-63
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    Square - 0.276 x 0.276 Facex0.228L 7.00mmx7.00mmx5.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    10Ohms
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • Color
    White
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Length
    5.7912mm