  • FTD82-14-C
FTD82-14-C
advertisement
Manufacturer No:
FTD82-14-C
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-FTD82-14-C
Package:
Datasheet:
Description:
CONN FERRULE DIN TWO X 10AWG YLW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FTD82-14-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Insulation Material
    Plastic
  • Weight
    86.18255g
  • Body Material
    Copper
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    Pan-Term®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Two Wire
  • Color
    Yellow
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    YES
  • IEC Conformance
    NO
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    9.6mm
  • Style
    DIN
  • Approval Agency
    CSA
  • Lead Length
    14mm
  • Body Plating
    Tin
  • Wire/Cable Gauge
    10 AWG
  • Size
    Two x 10 AWG 6.00mm2
  • Insulation
    Insulated
  • Assembly Item Name
    FERRULE
  • Cable Entry-Max
    0.19 inch
  • Diameter
    5.08mm
  • Length
    25mm
  • Length - Overall
    25.00mm
  • Diameter - Inside
    4.57 mm
  • Length - Pin
    14.00mm