  • FTS-127-01-S-D
FTS-127-01-S-D
advertisement
Manufacturer No:
FTS-127-01-S-D
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-FTS-127-01-S-D
Package:
Datasheet:
Description:
FTS Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 54-Position Board to Board or Cable 0.034 0.86mm Height
Step5Bar-code shipping tag
FTS-127-01-S-D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FTS
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Cuttable
  • Number of Positions
    54
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    3.4A per Contact
  • Insulation Height
    0.034 0.86mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.050 (1.27mm)
  • Contact Length - Post
    0.090 2.29mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.120 3.05mm
  • Overall Contact Length
    0.244 6.20mm