  • FUE30-12N1
FUE30-12N1
advertisement
Manufacturer No:
FUE30-12N1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-FUE30-12N1
Package:
i4-Pac™-5
Datasheet:
FUE30-12N1
Purchasing and Inquiry
FUE30-12N1 Overview
The device has 5 pins.The component is available as a i4-Pac?-5 package.Monitoring the reverse leakage current and not allowing it to exceed500μA is necessary.Through Hole is the method of mounting the device.The normal operation of the device is ensured when it is operated at the temperature of 0 degrees Celsius.Ensure that surge current does not exceed 90A.An undesirable byproduct of its primary action, this electronic or electrical device produces heat (energy loss).A peak reverse voltage of 0 is used to power this device.
FUE30-12N1 Features
5 pin count
i4-Pac?-5 package
operating at a temperature of -55°C~175°C TJ
peak reverse voltage of 100μA
a reverse voltage peak of 100μA
FUE30-12N1 Applications
There are a lot of IXYS FUE30-12N1 applications of bridge rectifiers.
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Extremely robust construction
  • Military and other high-reliability applications
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • High temperature and rectifiers
  • Power distribution – SCR based transformer tap changers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Electroplating systems – Input SCRs and output rectifiers
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Supplies for DC power equipment
Step5Bar-code shipping tag
FUE30-12N1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    i4-Pac™-5
  • Number of Pins
    5
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    BRIDGE, 6 ELEMENTS
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1200V
  • Power Dissipation
    65W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.37V @ 10A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    500μA
  • Max Surge Current
    90A
  • Forward Voltage
    2.6V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Number of Phases
    3
  • Reverse Recovery Time
    130 ns
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    90A
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    80A
  • Height
    21.34mm
  • Length
    20.29mm
  • Width
    5.21mm