  • FVOT1011E20R00JE
FVOT1011E20R00JE
advertisement
Manufacturer No:
FVOT1011E20R00JE
HK JDW NO:
895-FVOT1011E20R00JE
Package:
Radial, Flat Oval
Datasheet:
FVOT1011E20R00JE
Description:
RES CHAS MNT 20 OHM 5% 10W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FVOT1011E20R00JE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Flat Oval
  • Mounting Feature
    Flange Braces, Right Angle
  • Housing Material
    Vitreous Enamel Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    FVOT
  • Size / Dimension
    0.752Lx0.375W 19.10mmx9.53mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    ±260ppm/°C
  • Resistance
    20Ohms
  • Max Operating Temperature
    350°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Vitreous Enamel Coated
  • Height
    8.7376mm
  • Height Seated (Max)
    0.343 8.71mm
  • Length
    19.1008mm
  • Width
    9.525mm