  • FWL-20A20F
FWL-20A20F
advertisement
Manufacturer No:
FWL-20A20F
HK JDW NO:
256-FWL-20A20F
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
FWL-20A20F
Description:
Fuse 20A 1200V 2-Pin Cartridge Holder Carton
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FWL-20A20F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current Rating (Amps)
    20A
  • Current Rating
    20A
  • Voltage - Rated AC
    1.2kV
  • Approval Agency
    CE
  • Current
    20A
  • Max Voltage Rating (DC)
    1kV
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    45kA AC 30kA DC
  • Melting I2t
    675
  • Diameter
    20.5mm
  • Length
    127mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cartridge, Non-Standard
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    104.326245g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    FWL
  • Size / Dimension
    0.807Diax5.000L 20.50mmx127.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Voltage - Rated DC
    1kV