  • FWLF1631R35
FWLF1631R35
advertisement
Manufacturer No:
FWLF1631R35
Manufacturer:
Finisar Corporation
HK JDW NO:
291-FWLF1631R35
Package:
Datasheet:
FWLF1631R35
Description:
TX/RX Optical Fiber 2700Mbps 20-Pin SFP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FWLF1631R35
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Panel, Pluggable
  • Mounting Type
    Pluggable, SFP
  • Number of Pins
    20
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Data Transfer
  • Voltage - Supply
    3.3V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Body Length or Diameter
    47.49mm
  • Body Breadth
    13.27 mm
  • Operating Supply Voltage
    3.5V
  • Data Rate
    2.7Gbps
  • Wavelength
    1549nm
  • Fiber Type
    SMF
  • Fiber Optic Device Type
    TRANSCEIVER
  • Operating Wavelength-Nom
    1549 nm
  • Emitter/Detector Type
    LASER, AVALANCHE PHOTODIODE
  • Optical Power Output-Nom
    3.162mW