  • FWX-25A14F
FWX-25A14F
advertisement
Manufacturer No:
FWX-25A14F
HK JDW NO:
256-FWX-25A14F
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
Description:
FUSE CARTRIDGE 25A 250VAC/VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FWX-25A14F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cartridge, Non-Standard
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    FWX
  • Size / Dimension
    0.563Diax2.000L 14.30mmx50.80mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Current Rating (Amps)
    25A
  • Reference Standard
    CE, CSA, UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    UR
  • Body Length or Diameter
    14.3mm
  • Physical Dimension
    14.3mm x 50.8mm
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA AC 50kA DC
  • Rated Current
    25A
  • Melting I2t
    58
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    VERY FAST
  • Body Height
    50.8mm