  • FX23-80P-0.5SV20
FX23-80P-0.5SV20
advertisement
Manufacturer No:
FX23-80P-0.5SV20
HK JDW NO:
355-FX23-80P-0.5SV20
Package:
Datasheet:
FX23-80P-0.5SV20
Purchasing and Inquiry
FX23-80P-0.5SV20 Overview
FX23-80P-0.5SV20 Features
FunctionMax? FX23 series
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
80 pins
FX23-80P-0.5SV20 Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd FX23-80P-0.5SV20 Rectangular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Datacom
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Instrumentation
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Communication
  • Telecommunications
  • Military Technology
Step5Bar-code shipping tag
FX23-80P-0.5SV20
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Pins
    80
  • Packaging
    Tray
  • Series
    FunctionMax™ FX23
  • Feature
    Board Guide
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    84 (80 + 4 Power)
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Orientation
    Vertical
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.703 17.85mm
  • Stack Height (Mating)
    20mm 30mm