  • G125-MV21605L0R
G125-MV21605L0R
advertisement
Manufacturer No:
G125-MV21605L0R
HK JDW NO:
322-G125-MV21605L0R
Package:
Datasheet:
G125-MV21605L0R
Description:
Gecko Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Through Hole Gold Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free 16-Position Board to Board or Cable 0.193 4.90mm Height
Step5Bar-code shipping tag
G125-MV21605L0R
    13 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
  • Housing Material
    Polyamide
  • Weight
    372.994676mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Gecko
  • Published
    2013
  • Feature
    Board Lock, Pick and Place
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    16
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Green
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    450V
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    2A per Contact
  • Pitch
    1.2446mm
  • Insulation Height
    0.193 4.90mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    2A
  • Pitch - Mating
    0.049 1.25mm
  • Insulation Color
    Green
  • Row Spacing - Mating
    0.049 (1.25mm)
  • Contact Length - Post
    0.177 4.50mm
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    8.00μin 0.203μm
  • Stack Height (Mating)
    7.25mm 7.35mm 7.7mm