  • G2R-1-T-AC24
G2R-1-T-AC24
advertisement
Manufacturer No:
G2R-1-T-AC24
HK JDW NO:
607-G2R-1-T-AC24
Package:
Datasheet:
G2R-1-T-AC24
Description:
Electromechanical Relay SPDT 10A 24VAC 260Ohm Bracket Mount
Step5Bar-code shipping tag
G2R-1-T-AC24
  • Coil Resistance
    260Ohm
  • Coil Voltage
    24VAC
  • Switching Voltage
    380VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    37.5mA
  • Release Time
    10ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    10A@30VDC
  • Must Operate Voltage
    19.2VAC
  • Power Consumption
    900mW
  • Coil Power
    900mW
  • Must Release Voltage
    7.2VAC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Seal Rating
    Sealed - Flux Protection
  • Coil Voltage (AC)
    24V
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1000 Vrms
  • Relay Form
    1 FORM A
  • Height
    25.3mm
  • Length
    45mm
  • Width
    13mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Brackets, Chassis Mount, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1998
  • Series
    G2R
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 19.2 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 7.2 V
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Depth
    14mm
  • Current Rating
    10A
  • Reference Standard
    CSA; SEMKO; TUV; UL; VDE
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    380V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL, VDE
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    380V
  • Max Current Rating
    10A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V