  • G3H-203S-DC3-28
G3H-203S-DC3-28
advertisement
Manufacturer No:
G3H-203S-DC3-28
HK JDW NO:
607-G3H-203S-DC3-28
Package:
Datasheet:
G3H-203S-DC3-28
Description:
Solid State Relays - Industrial Mount SOLID STATE RELAY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G3H-203S-DC3-28
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Socketable, Through Hole
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    G3H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Plug
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Termination Style
    Plug In
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Voltage - Input
    3V~28VDC
  • Output Current
    3A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Output Voltage
    240V
  • Relay Type
    Relay
  • Voltage - Load
    75V~264V
  • Input Current
    15mA
  • Load Current
    3A
  • Isolation Voltage
    2kV