  • G3VM-401D
G3VM-401D
advertisement
Manufacturer No:
G3VM-401D
HK JDW NO:
578-G3VM-401D
Package:
4-SMD (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
G3VM-401D
Description:
OMRON ELECTRONIC COMPONENTSG3VM-401DSSR, MOSFET, 400V, 100mA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G3VM-401D
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to G3VM-401D.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • Series
    G3VM
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Gull Wing
  • Resistance
    35Ohm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    800FF
  • Depth
    6.4mm
  • Current Rating
    120mA
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Approval Agency
    UL
  • Output Voltage
    400V
  • Output Type
    AC, DC
  • Max Output Current
    120mA
  • Number of Elements
    1
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Contact Resistance
    18Ohm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Voltage - Input
    1.15VDC
  • Output Current
    120mA
  • Number of Poles
    1
  • Throw Configuration
    SPST
  • Turn On Delay Time
    1 ms
  • Optoelectronic Device Type
    TRANSISTOR OUTPUT SSR
  • Forward Current
    7.5mA
  • Max Output Voltage
    400V
  • Max Input Voltage
    1.3V
  • Relay Type
    Relay
  • Turn-Off Delay Time
    1 ms
  • Voltage - Load
    0V~400V
  • RMS Current (Irms)
    120mA
  • On-State Resistance (Max)
    35Ohm
  • Max Input Current
    50mA
  • Input Current
    50mA
  • Isolation Voltage
    2.5kV
  • Height
    3.65mm
  • Length
    4.58mm
  • Width
    4.58mm