  • G5AK-234P-DC24
G5AK-234P-DC24
advertisement
Manufacturer No:
G5AK-234P-DC24
HK JDW NO:
578-G5AK-234P-DC24
Package:
Datasheet:
G5AK-234P-DC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G5AK-234P-DC24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Series
    G5A
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination Style
    PC Pin
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    2.88kOhms
  • Operate Time
    5ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    125VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    8.3mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    19.2VDC
  • Contact Rating (Current)
    1A