  • G5SB-14-DC12
G5SB-14-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G5SB-14-DC12
Manufacturer:
Omron
HK JDW NO:
4157-G5SB-14-DC12
Package:
Datasheet:
G5SB-14-DC12
Description:
Power Relay 12VDC 5(NO)/3(NC)A SPDT (20.3mm 10.3mm 15.8mm) THT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G5SB-14-DC12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    6.5 g
  • Packaging
    Bulk
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Power Rating
    750 W
  • Depth
    10.3 mm
  • Current Rating
    3 A
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Max Voltage Rating (AC)
    250 V
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    30 V
  • Contact Current Rating
    5 A
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    360 Ω
  • Operate Time
    10 ms
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    33.3 mA
  • Release Time
    5 ms
  • Power Consumption
    400 mW
  • Coil Power
    400 mW
  • Coil Voltage (DC)
    12 V
  • Height
    15.8 mm
  • Length
    20.3 mm
  • Width
    10.3 mm