  • G6A-234P-BS-DC4.5
G6A-234P-BS-DC4.5
advertisement
Manufacturer No:
G6A-234P-BS-DC4.5
HK JDW NO:
578-G6A-234P-BS-DC4.5
Package:
Datasheet:
G6A-234P-BS-DC4.5
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G6A-234P-BS-DC4.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Series
    G6A
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination Style
    PC Pin
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    101Ohms
  • Operate Time
    5ms
  • Coil Voltage
    4.5VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    44.4mA
  • Release Time
    3ms
  • Must Operate Voltage
    3.15VDC
  • Contact Rating (Current)
    1A
  • Must Release Voltage
    0.45VDC
  • Contact Material
    Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C