  • G6WK-1F-DC4.5
G6WK-1F-DC4.5
advertisement
Manufacturer No:
G6WK-1F-DC4.5
Manufacturer:
Omron
HK JDW NO:
4157-G6WK-1F-DC4.5
Package:
Datasheet:
G6WK-1F-DC4.5
Description:
Electromechanical Relay 4.5VDC 56Ohm 0.5A SPDT(22.2x11.6x9.2)mm SMD High Frequency Relay
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G6WK-1F-DC4.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper, Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    3 g
  • Packaging
    Bulk
  • Termination
    Gull Wing
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Frequency
    5 GHz
  • Max Voltage Rating (AC)
    30 V
  • Max Current Rating
    500 mA
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    30 V
  • Contact Current Rating
    10 mA
  • Relay Type
    RF
  • Coil Resistance
    56 Ω
  • Operate Time
    10 ms
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Coil Current
    80 mA
  • Release Time
    10 ms
  • Power Consumption
    360 mW
  • Coil Power
    360 mW
  • Coil Voltage (DC)
    4.5 V