  • G6ZK-1FE-A-DC24
G6ZK-1FE-A-DC24
advertisement
Manufacturer No:
G6ZK-1FE-A-DC24
HK JDW NO:
4157-G6ZK-1FE-A-DC24
Package:
Datasheet:
G6ZK-1FE-A-DC24
Description:
Electromechanical Relay SPDT 0.5A 24VDC 1.6KOhm Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
G6ZK-1FE-A-DC24
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    10
  • Termination
    Gull Wing
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Max Voltage Rating (AC)
    30 V
  • Max Current Rating
    500 mA
  • Max Voltage Rating (DC)
    30 V
  • Contact Current Rating
    10 mA
  • Coil Resistance
    1.6 kΩ
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Coil Current
    15 mA
  • Power Consumption
    360 mW
  • Coil Power
    360 mW
  • Coil Voltage (DC)
    24 V