  • G6ZU-1PE-DC12
G6ZU-1PE-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G6ZU-1PE-DC12
HK JDW NO:
4157-G6ZU-1PE-DC12
Package:
Datasheet:
G6ZU-1PE-DC12
Description:
Electromechanical Relay SPDT 0.5A 12VDC 720Ohm Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
G6ZU-1PE-DC12
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    9
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Max Voltage Rating (AC)
    30 V
  • Max Current Rating
    500 mA
  • Max Voltage Rating (DC)
    30 V
  • Contact Current Rating
    10 mA
  • Coil Resistance
    720 Ω
  • Coil Type
    Latching, Single Coil
  • Coil Current
    16.7 mA
  • Power Consumption
    200 mW
  • Coil Power
    200 mW
  • Coil Voltage (DC)
    12 V