  • G7J-4A-B AC200/240
G7J-4A-B AC200/240
advertisement
Manufacturer No:
G7J-4A-B AC200/240
HK JDW NO:
607-G7J-4A-B AC200/240
Package:
Description:
RELAY GEN PURP 4PST-NO 25A 240V
Step5Bar-code shipping tag
G7J-4A-B AC200/240
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Operating Temperature
    -25°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    G7J
  • Feature
    Test Button
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 180 V; COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 36 V
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Body Length or Diameter
    51.5mm
  • Body Breadth
    34.5 mm
  • Physical Dimension
    51.5mm x 34.5mm x 64mm
  • Contact Voltage(DC)-Max
    125V
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Contact Form
    4PST-NO (DM) (4 Form X)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Operate Time
    50ms
  • Coil Voltage
    240VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    10.8mA
  • Release Time
    50 ms
  • Must Operate Voltage
    150VAC
  • Contact Rating (Current)
    25A
  • Coil Power
    2600mW
  • Must Release Voltage
    36VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Body Height
    64mm